Winter 2017

Course Days Times Location
DANM 220 Introduction to Programming for the Arts
Warren Sack
W 2:40PM-5:40PM Digital Arts 206
DANM 250B-01 Collaborative Research Project Group: Participatory Culture
Sharon Daniel
W 10:40AM-1:40PM Digital Arts 206
FILM 020C Introduction to Digital Media
Warren Sack
TTH 9:50AM-11:25AM Thimm Lecture 003
FILM 080S Special Topics in Film and Digital Media: History of Animation
Susana Ruiz
WF 8:30AM-10:15AM Commun Bldg 150
FILM 080V Video Games as Visual Culture
Soraya Murray
MW 5:20PM-6:55PM Media Theater M110
FILM 120 Introduction to Film Theory and Criticism
Michael Arnold
MW
M
5:20PM-6:55PM
7:00PM-8:45PM
Thimm Lecture 003
Thimm Lecture 003
FILM 130 Silent Cinema
Jennifer Horne
TTH 11:40AM-2:10PM Commun Bldg 150
FILM 160 Film Genres: Film Noir
Shelley Stamp
TTH 3:20PM-6:20PM Commun Bldg 150
FILM 162 Film Authors: Raoul Ruiz
Anita Chang
TTH 7:10PM-9:40PM Commun Bldg 150
FILM 170B-01 Fundamentals of Film and Video Production
Lawrence Andrews
MW
W
2:40PM-5:10PM
5:10PM-6:40PM
Commun Bldg 130
Commun Bldg 140
FILM 170B-02 Fundamentals of Film and Video Production
Jennifer Maytorena Taylor
MW
W
9:20AM-11:50AM
11:50AM-1:20PM
Commun Bldg 130
Commun Bldg 140
FILM 171A Special Topics Workshop: Sound
Anna Friz
TTH 3:20PM-5:50PM Commun Bldg 011
FILM 172 Narrative Video Workshop
Cam Archer
MW
W
12:00PM-2:30PM
2:30PM-4:00PM
Commun Bldg 130
Commun Bldg 140
FILM 175 Documentary Video Workshop
Gustavo Vazquez
TTH
TH
11:40AM-2:10PM
2:10PM-3:40PM
Commun Bldg 130
Commun Bldg 140
FILM 177 Digital Media Workshop: Computer as Media
Sharon Daniel
MW 2:40PM-5:10PM Porter Acad 240
FILM 179A Special Topics in Animation: Stop Motion Animation
Susana Ruiz
TTH 9:50AM-12:20PM Commun Bldg 011
FILM 185S-01 Advanced Topics in Film Studies: Filming Work
Jonathan Kahana
MW 10:30AM-12:15PM Commun Bldg 150
FILM 185S-02 Advanced Topics in Film Studies: The Filmgoing Cultures of Exploitation Cinema
Marc Francis
MW 12:30PM-2:30PM Commun Bldg 150
FILM 185X Eyecandy Seminar
Rick Prelinger
TH 1:30PM-4:30PM Commun Bldg 139
FILM 187 Advanced Topics in Television Studies: Race and Television
L.S. Kim
MW 4:00PM-5:45PM Commun Bldg 150
FILM 194S Special Topics Seminar: Projected Arts & Global Cinema
Soraya Murray
MW 2:40PM-4:40PM Commun Bldg 121
FILM 196A Senior Project in Narrative Production
Lawrence Andrews
MW 10:20AM-12:20PM Commun Bldg 113
FILM 196B Senior Project in Screenwriting
Natasha V.
F 1:20PM-5:20PM Commun Bldg 139
FILM 200B Theory and Praxis of Film and Digital Media 1
Jennifer Horne
W 10:30AM-1:30PM Kresge Annex B115
FILM 204 Grant Writing
Stephanie Moore
F 10:00AM-1:00PM Porter Acad 245
FILM 228 Moving Image Archives and the Frontiers of Information
Rick Prelinger
T 6:30PM-9:30PM Commun Bldg 139
FILM 233 Studies and Practice for Social Documentation, Filmmaking and New Media: After Effects
John Jota Leaños
T 6:30PM-9:30PM Commun Bldg 011
FILM 237 Graduate Critique
Gustavo Vazquez
TH 5:30PM-8:30PM Commun Bldg 139
SOCD 202 Multiple Platform Social Documentary Production
Anna Friz
F 10:00AM-1:00PM Kresge Annex B115
SOCD 203 Documentary Research Methods and Social Science Representation
Emily Cohen Ibañez
M 12:00PM-3:00PM Kresge Annex B115
SOCD 293 Studies and Practice for Social Documentation, Filmmaking and New Media: After Effects
John Jota Leaños
T 6:30PM-9:30PM Commun Bldg 011
SOCD 294B Production/Analysis/Editing
B. Ruby Rich
T 10:00AM-1:00PM Kresge Annex B115